PYTANIA I ODPOWIEDZI

Aktualności | 2013-02-08 | Publikujący: Koło PZW-ŚKSM Kielce

W związku z prośbą o lepszy kontakt wędkarzy z Zarządem uruchamiamy zakładkę, gdzie członkowie koła mogą zadać pytanie lub poruszyć ważny wątek. W razie możliwości będę się starał na nie odpowiedzieć. Wystarczy zamiast komentarza zapisac pytanie.

• Postanowiłem wykorzystać komentarz jednego z naszych kolegów z zakładki o zawodach podlodowych, jako okazję i pretekst do wyjaśnienia Wam na forum niektórych źródeł stanu rzeczy, jaki dziś mamy a który nie wszyscy rozumieją. Celowo mówię o źródłach, bo nie jest ono jedno jak twierdzi Pan Łukasz i nie skupia się tylko na Sumie, bo ten gatunek ryby jest tylko w małej części odpowiedzialny za obecny stan rzeczy. Pamiętajmy, że to z tym gatunkiem „dzielimy fundusze „na zarybienie zbiornika. Mówiłem o tym szerzej na zebraniu gdzie omawiałem prezentację, którą można zobaczyć ( nie w całości) w innej zakładce.
  • Limity i regulacje są skutkiem rosnącej presji i chęci zabrania czegokolwiek do domu. Oczywiście proszę wziąć poprawkę ze sformułowania tu napisane nie dotyczą wszystkich i nie twierdzę ze Wszyscy jesteśmy tacy. Powiem więcej, że coraz więcej z nas traktuje wędkarstwo w sposób złap i wypuść ku uciesze nas wszystkich. Ilości, o których Pan sam pisze najłatwiej wytłumaczyć. Dziś 6 ton karpia kosztuje 63 000 zł – sześć lat temu 30 000 zł. Składka była taka sama, – więc odpowiedź prosta. Kiedyś były czyny społeczne – ostatnio za wszystko trzeba było płacić, a koszty związane z istnieniem koła sięgały 30 % budżetu?!?. Za samą ochronę zbiornika w 2010 r. zapłaciliśmy 6500 zł – 20% budżetu – i nie winię tu w żaden sposób poprzednich zarządów, bo to jak i pozostałe decyzje w większości podejmowane były przez walne zebranie członków.
  • Wapnowanie, o którym Pan wspomniał w znacznym stopniu zredukowało ilość roślinności, którą dziś próbujemy odbudować. W latach 2004 – 2009 wpuszczono 1300 kg amura (ctenopharyngodon idella), czyli… wodna krowa? Wg literatury zalecenia odnośnie ilości amura przy małym zagęszczeniu roślin – 1 amur na 1000 m2 lustra wody!!!! Przy średnim zagęszczeniu roślin – 2 amury na 1000 m2, a przy dużym – 3 na 1000 m2!!!., Jeśli przyjmiemy optymistycznie ze roślinność Sukowa jest na 10 % zbiornika, czyli na 3, 5 ha to w zbiorniku powinno być do 100 szt. Tymczasem wpuściliśmy 1300 szt. Ostatni rozwój roślinności to w większości zasługa bardzo zredukowanej ilości amura w ostatnich latach i zaprzestaniem zarybiania nim.
  • Pewnie wszyscy z Was pamiętają czasy, kiedy przy brzegu aż roiło się od drobnicy, płoci było, co niemiara. Jak jest dziś sami widzicie. Żaden ze zbiorników znacznie bardziej żyznych od naszego nie mógł i nie może się pochwalić taką ilością drapieżników w wodzie: okoń, szczupak, sandacz, sum, boleń, pstrąg, troć czy węgorz ( w mniejszym stopniu kleń jaź też). Gdzie jeszcze ryby te występują razem? Wpuszczane było wszystko, co można było kupić. Dziś przybywa małych sztuk za sprawą działań, jakie były prowadzone od zeszłego roku i które dają skutek a i ilość wpuszczanych drapieżników ulegnie zredukowaniu.
  • Co do frekwencji na czynach społecznych i ilości opłaconych składek to powiem, że właśnie w tym roku najbardziej odczujemy różnicę wpuścimy znacznie więcej ryb, które będziemy łapać a wspólne działania pozwolą zaoszczędzić środki i przyspieszyć działania związane z poprawą stanu Sukowa. Pierwsze działania, czyli korzenie zostały poczynione i są już na lodzie. Na wiosnę tworzenie naturalnych tarlisk i kryjówek dla ryb, sadzenie roślinności wodnej oraz odłów suma i tołpygi. Tarliska dla sandacza na początku czerwca. Ci, którzy będą obecni przyczynią się do poprawy stanu rzeczy – po zdjęciach i materiałach video, które Wam przedstawiałem w zeszłym roku wiemy i mamy dowody, że są to bardzo skuteczne działania. Ci, którzy z nami nie będą też pomogą, bo dzięki ich nieobecności będzie jeszcze więcej ryb.
  • Co do obecności na zawodach to mamy głęboką nadzieje, że również ten rok pozwoli na zmiany na lepsze. Integracja członków to jeden z priorytetów zarządu. W terminarzu zawodów są zawody dla Wszystkich. Oczywiści decyzja o uczestnictwie w nich zawsze zależeć będzie od Was, ale już dziś namawiam wszystkich.
  • W czerwcu wymienimy wkładkę do szlabanu i rozprowadzimy nowe klucze, bo sami wiecie, że każdy jest go w stanie otworzyć byle kluczem–, czym to skutkuje też wiecie.
  • Rozbudowany regulamin potraktujcie jak kodeks drogowy dla kierowców – większość z Was nigdy go nie złamie, bo nie szaleje na drodze i jeździ zgodnie z przepisami. Ci mniej ostrożni dostaną punkty karne lub w skrajnych przypadkach stracą prawo jazdy.
  • Chciałbym, żebyście Wszyscy zaczęli traktować Suków z troską i dbałością, bo wszystko złe, co się tam dzieje i tak odbije się na nas i jak wspomniałem na zebraniu tylko wtedy, gdy zaangażujemy się razem jesteśmy w stanie wiele zmienić.
Z wędkarskim pozdrowieniem dla Wszystkich członków   - ZARZĄD